You are currently viewing Garaj Kapısı Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar?

Garaj Kapısı Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar?

  • Post author:
  • Post category:blog

Garaj kapılarında uygulanacak ürüne belirken dikkat etmemiz gereken en büyük faktör kapının günlük kaç defa çalışacağı, garajda kaç araç olacağı veya gündelik giriş çıkış sirkülasyonunun tespitidir.

Örneğin bahse konu yaptırılacak garaj kapısı müstakil evinize aitse ve takribi en fazla 2-3 araç kullanıyorsa seksiyonel garaj kapısı yerine daha uygun fiyatlı otomatik motorlu kepenk tercih edebilirsiniz. Fakat 10-15 ve daha fazla araçtan bahsediyorsak otomatik kepenk yetersiz kalacak ve daha profesyonel çözümlere geçmekte fayda olacaktır.

Tercih edilecek ürünü belirleyen ana kıstas otomatik motorlu kepenkte kullanılan motor sistemi ile seksiyonel kapının motor-yay kombinasyonunun farklı sürelerde ısınmasıdır. Otomatik kepenk motorları günde 4-5 açma kapama için tasarlanmış olup genellikle 4-6 dakikayı aşan kullanımda ısınmakta, bunun sonucu ise motorun zarar görmemesi için termik kontrolü çalışmaktadır (termik atma). Seksiyonel kapılar ve endüstriyel kapılar ise motor artı yay desteği ile hareket etmekte; seksiyonel kapıları 24 volt DC motorlu yapıları ile günde 100+/tur, endüstriyel kapılar ise 380 volt trifaze motorlar ve redüktör sistemi ile günde 200+/tur hizmet verebilmektedir.

Üçüncü bir şık olarak son iki yıldır otomatik kepenklerde DC motorlardan da bahsedebilmekteyiz. Bu motorların ana tercih noktası seksiyonel kapı için yataklamanın mümkün olmadığı mimari durumlarda maksimum 15-20 araçlık otoparkların veya orta-sirkülasyon olarak niteleyebileceğimiz yerlerin kontrolüdür. Kendinden güç kaynaklı olmaları büyük avantaj olup harici bir manuel açma sistemi olmayışı da dezavantajıdır.

Dördüncü şık ise 380 volt trifaze motorlardır. Boxster olarak geçen bu motorlar 150NM-500NM güç aralığı sunarak yay desteğine ihtiyaç kalmaksızın sorunsuz hizmet vermektedir. İlk kurulum maliyetleri çok yüksek fakat uzun süre stabil çalışmaları ve bakım gerektirmemeleri ile de uzun vadede mantıklı bir seçimdir